قالب وبلاگ

ساحل و دریا
علمی

* انواع سواحل ماسه ای:

 

اصولا در طبقه بندی سواحل ماسه ای دو عامل اصلی مؤثر هستند که عبارتند از موج و نوع ماسه. بر این اساس سواحل ماسه ای را به 3 دسته تقسیم میکنند:

 

1- سواحل انعکاسی  Reflective Beaches

2- سواحل متوسط  Intermediate Beaches

3- سواحل کاهشی  Disspative Beaches

 

1- سواحل ماسه ای انعکاسی  Reflective Beaches :

در سواحل انعکاسی ارتفاع موج از 5/0 متر تجاوز نمیکند. این سواحل فاقد ناحیه ساحلی Surf zone هستند. معمولا دارای ماسه درشت هستند (در این سواحل در هنگام جزر ماسه درشت ته نشین شده و چیزی بنام پله یا استپ به وجود می آید) از استپ به سمت دریا کم کم درشتی جنس ماسه کاهش پیدا میکند و شیب بستر نیز کمتر میشود. شکست امواج در استپ اتفاق می افتد و سپس امواج مستقیما به ساحل برخورد میکند. اسپری ساحلی در این سواحل بسیار قوی است.

به علت وجود ماسه درشت (از نظر دانه بندی) که زهکش سریعتری دارد و ناپایدارتر است و نبود ناحیه ساحلی، جانداران کمتری در سواحل انعکاسی زندگی میکنند و در واقع فضای آرام وجود ندارد.

 

2- سواحل ماسه ای متوسط  Intermediate Beaches :

در این سواحل امواج بین 5/2- 5/0 متر ارتفاع دارند. ماسه دارای اندازه متوسط تا ریز است (در سواحل با ارتفاع موج کوتاه حدود یک متر، برآمدگی ساحلی یا Sand bar در جزر از آب خارج میشود که به آن تراس جزری Lowtide terrace گویند.) این سواحل دارای سطح بزرگتری بوده و زیستگاه بیشتری را در اختیار جانوران قرار میدهد. هرچند که امواج در سواحل متوسط نسبت به سواحل انعکاسی بزرگترند ولی وجود ناحیه ساحلی Surf zone باعث کاهش انرژی امواج در موقع رسیدن به ساحل شده و اسپری محدودتری دارد. جانداران در این سواحل نسبت به سواحل انعکاسی فراوانتر و متنوع تر هستند.

 

3- سواحل ماسه ای کاهشی  Disspative Beaches :

امواج در این سواحل دارای ارتفاع زیاد هستند (بیشتر از 5/2 متر)، ماسه بستر ریز بوده (و کوچکتر از 2/0 میلیمتر قطر دارد). دارای ناحیه ساحلی Surf zone تا حدود 500 متر پهنا هستند که امواج روی آنها می شکنند. شکست امواج ممکن است بیش از یکبار اتفاق بیفتد. به علت کاهش انرزی امواج در منطقه وسیع Surf zone انرزی بسیار محدودی از امواج به ساحل میرسد و ناحیه مرطوب یا Swash zone بسیار کوچک است. این نوع سواحل ماسه ای دارای بیشترین و متنوع ترین موجودات زنده هستند.

 

* شرایط زیست در سواحل ماسه ای:

در سواحل ماسه ای بدلیل وجود سه بعد برای حرکت جانداران از دیدگاه پناهگاه، شرایط زیست نسبت به سواحل سخت مناسب تر است. عوامل اصلی مؤثر در زیستگاه سه بعدی ماسه ای عبارتند از: حرکت آب، اندازه ذرات ماسه، مواد آلی موجود در رسوب و اکسیژن قابل در دسترس در رسوب.

 

هرگز نمی نالم

نه ، هرگز نمی نالم ، قرن ها نالیدن بس است. می خواهم فریاد کنم ،اگر نتوانستم ، سکوت کنم ،خاموش مردن ، بهتر از نالیدن است.(دکتر علی شریعتی)

****************************************************************************************************

[ سه شنبه ۵ مهر۱۳۹۰ ] [ 21:57 ] [ شقایق عسگردون ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

امکانات وب